Po co z gładko czy krótkowłosym psem chodzić do psiego fryzjera ?

Po co i czy z krótkowłosym / gładkowłosym psem chodzić do psiego fryzjera?

Cherry ze Stabłowic

Kto ma takiego pieska w domu ten wie, że te “małe igiełki” które się sypią z psiaka naprawdę bardzo trudno jest posprzątać i bardzo potrafią uprzykrzyć życie 😉

Odpowiadam więc – przede wszystkim po to by go porządnie wyczesać i wykąpać, a nawet wytrymować jeżeli sierść tego wymaga, tak aby pozbyć się martwego, sypiącego się włosa i przy okazji sprawić żeby piesek ładnie pachniał jak po prawdziwym psim SPA 🙂

Przy okazji kąpieli zawsze sprawdzam czy psiak nie ma zatkanych gruczołów okołoodbytowych i jeśli tak jest to zostają one oczyszczone.

Taki zabieg najlepiej wykonywać podczas kąpieli bo zapach nie należy do najprzyjemniejszych.

 

Leon ze StabłowicPrzed kąpielą, sprawdzam czy pies nie ma jakichś pasażerów na gapę w postaci kleszczy itp. “gapowiczów”, którzy są od razu likwidowani. Sprawdzam też zawsze stan skóry żeby wiedzieć czy mój klient nie wymaga kąpieli leczniczej i jakimi środkami mogę go umyć. Trzeba pamiętać też, że ten typ sierści często wymaga nawilżenia lub regeneracji odpowiednimi balsamami, ze względu na częste przesuszanie i łamliwość włosa. Po “przeglądzie” psiak jest wyczesywany lub trymowany odpowiednio dobranymi narzędziami.

Jeżeli pies tego wymaga depilowane i czyszczone są uszy, oraz przemywane i czyszczone oczka.

nono suszarkaPo kąpieli piesek jest zawsze porządnie suszony specjalną suszarką – moje dzieci nazwały ją “NoNo” 😉

Profesjonalna groomerska suszarka działa na zasadzie “silnika odrzutowego”, który nie tylko suszy psa ale też wydmuchuje martwy włos dodatkowo “czesząc” psa powietrzem.

 

Potem podgalam łapki między opuszkami żeby nic się w nie nie wbijało.

Wielu Właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że taki zbity często sfilcowany włos między opuszkami psiej łapki działa jak przysłowiowy “kamień w bucie” bardzo utrudniając chodzenie psu.

Na koniec obcinam pazurki jeżeli psiak tego wymaga.

Potem czysty i pachnący piesek może wracać do domu 🙂

Dolar z Żernik Molly Majka